Z przyjemnością informujemy, że w repozytorium S.M.S dla Debiana dostępny jest już kernel v4.6-rc2 (wydany 3 kwietnia 2016). Dodany został jako zestaw pakietów dodatkowych dla domyślnego kernela obecnego w repozytorium debiana (4.4.0).
Dlaczego tak ważne jest posiadanie aktualnego kernela? Powodów jest kilka:
- Bezpieczeństwo – kwestia, o której chyba nikomu nie trzeba przypominać, aktualizacje kernela łatają dziury znalezione w poprzednich wersjach,
- Poprawa stabilności systemu – prawdą jest to, co sądzą niektórzy – nie do końca wszystko wiemy o stabilności kernela, który wyszedł przed paroma dniami. Jednakże problemy ze stabilnością występują raczej rzadko, a jeśli występują, są na bieżąco poprawiane.
- Aktualizacja sterowników – nikogo chyba nie trzeba przekonywać o zaletach posiadania aktualnych sterowników. Poprawa wydajności i załatanie błędów to pierwsze, co przychodzi na myśl.
- Nowe funkcje kernela – czasami, choć nie zawsze, aktualizacje wprowadzają nowe funkcje, które znacząco mogą poprawić użytkowanie Linuxa.
Jak widać, warto posiadać aktualną wersję kernela. W dalszej części artykułu zamieściliśmy informacje jak tej aktualizacji dokonać.
Na powyższym screnie przedstawiliśmy wynik komendy uname -a wykonanej na systemie Debian 8. Widać, że wersja kernela to 3.16.0 wydana 29 lutego 2016 roku. Aby podnieść wersje kernela do domyślnej dla repozytorium S.M.S należy dodać je do /etc/apt/sources.list, a następnie wykonać apt-get dist-upgrade. Więcej informacji w artykule na ten temat.
UWAGA! Instalacja poniżej wymienionych pakietów wymaga posiadania ich w repozytorium! Pamiętaj aby dodać repo.s-m-s.pl do swojej listy repozytoriów!
Kernel w wersji 4.6.0 z repozytorium S.M.S można zainstalować za pomocą dwóch metod:
- Manualnej – instalując wybrane potrzebne pakiety.
- Automatycznej – za pomocą pakietu instalacyjnego.
1. Manulanie.
Aby zainstalować kernel manualnie należy wykonać polecenie apt-get z odpowiednimi parametrami:
apt-get install linux-headers-4.6.0-040600rc2 linux-headers-4.6.0-040600rc2-generic linux-image-4.6.0-040600rc2-generic
Pozostaje nam wykonanie rebootu systemu. Gdy system uruchomi się ponownie wykonujemy uname -a dla sprawdzenia wersji kernela.
2. Automatycznie.
Aby zainstalować automatycznie należy wykonać apt-get install kernel-4.6.
Po zainstalowaniu pakietów automatycznie zostanie zaktualizowany też nasz grub. Dzięki temu nie musimy wykonywac dodatkowych akcji w celu aktualizacji gruba. Jedynym co musimy zrobić to reboot.
Po reboocie otrzymujemy taki oto wynik:
Ja bym jednak się wstrzymał z aktualizacją kernela tej wersji, aż zostanie oficjalnie uznana za stable. Wersje oznaczone jako prepatch co prawda są najnowsze, ale często mogą zawierać bugi w części nowych ficzerów, które nie zostały jeszcze przetestowane. Ze względów bezpieczeństwa, myślę że najbardziej polecana byłaby któraś gałąź longterm 4.4. 😉
Mam, używam – jest świetny 🙂 Kilka naszych czytelników używa tego kernela i nie narzekają 🙂